تحقیق در مورد قانون اساسی کشور ایران

دسته بندي : علوم انسانی » حقوق
فهرست مطالب
عنوان صفحه
مقدمه 1
تعریف قانون اساسي 2
تاريخچه قانون اساسي 3
مهمترين اصلاحات قانون اساسي 11
قانون اساسي و امكان تغييري دوباره 13
منابع 15مقدمه
ما يك قانون اساسي خودماني درست كرديم. اين دست پخت مردمي كه از ميان شما برخاسته اند نواقصي دارد. اما بايد در موقع عمل و تجربه عيني شناسايي شود و به همان طريق كه خود قانون اساسي تصويب شد، متمم آن هم پس از گذشت چند سال كه نواقص مشخص شده است با همان كيفيت تدوين و تصويب شود.
جملات فوق بخشي از بيانات دكتر بهشتي نايب رئيس مجلس خبرگان قانون اساسي است كه پس از پايان كار تصويب قانون اساسي در سال ۶۰ بيان داشته است.همين ديدگاه ها و نظرات باعث شد كه مجموعه نظام سالها بعد در اواخر عمر امام(ره)، تصميم به بازنگري در قانون اساسي بگيرند. از آنجا كه قانون اساسي قبلي تدبيري را در اين جهت نينديشيده بود، عده اي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي عالي قضايي از امام(ره) تقاضاي بازنگري در قانون اساسي را نمودند كه ايشان هم در ۲۴ ارديبهشت ۶۸ در نامه اي به رئيس جمهور وقت، هيأتي متشكل از ۲۰ نفر از رجال مذهبي و سياسي و پنج نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را مأمور بازنگري و اصلاح قانون اساسي نمود. هرچند كه امام(ره) در خرداد همان سال رحلت فرمودند اما روند اين اصلاح و اقدامات اين شورا كماكان ادامه يافت و پس از نظر مساعد آيت ا... خامنه اي به عنوان رهبر انقلاب، فرمان همه پرسي براي اين اصلاحات صادر و مردم در تاريخ ۶ مرداد ۶۸ به اين اصلاحات رأي مثبت دادند. به مناسبت سالگرد اين واقعه مهم، مروري مختصر به روند شكل گيري قانون اساسي و سپس اصلاحات سال ۶۸ خواهيم داشت.

تعریف قانون اساسي
قانون اساسي شامل قواعدي است كه حاكم بر اساس حكومت و صلاحيت قوا، حقوق و آزاديهاي فردي و ... ميباشد به اين جهت كه ترتيب حكومت و قواي اساسي مملكت را تعيين مي‌كند برتر از ساير قواعد حقوقي است. حدود و اختيار قوا و رابطه آنها با يكديگر در اين قانون تعيين شده و قانونگذار عادي حق نسخ و تجديد نظر در آنرا ندارد. چون احتمال دارد پاره‌اي قواعد فرعي در قانون اساسي درج و بالعكس از تصريح به پاره‌اي قواعد امتناع شود لذا بهترين نشانه تشخيص قانون اساسي تشريفات مخصوص وضع آنست. معمولاً پس از هر انقلاب و تحول، دولت جديد اساس حكومت واژگون شده را در هم مي‌ريزد و مبناي تازه براي حكومت سياسي انتخاب مي‌كند. در موارد عادي نيز دولت تجديد نظر در قانون اساسي را به آساني نمي‌تواند به انجام رساند، زيرا بايد مجلس فوق‌العاده و يا مقننه عادي با تشريفات زيادتر اين امر را بانجام رساند.


دسته بندی: علوم انسانی » حقوق

تعداد مشاهده: 1390 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 15

حجم فایل:39 کیلوبایت

 قیمت: 5,850 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل