تحقیق درباره حجاب و حجاب در ادیان گوناگون چگونه می باشد؟

دسته بندي : عمومی » گوناگون
تعداد صفحه: 20
نوع فایل: Word
فرمت فایل: docx
*** قابل ویـرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه
هدف کلی 1
اهداف جزیی 1
روش گردآوری اطلاعات 1
مقدمه 2
حجاب چیست؟ 3
نگاهي به تاريخ حجاب 4
نظر اجمالي به وضعيت حجاب زنان در اديان ديگر 5
الف. حجاب در زمان زرتشت 5
ب. حجاب از نظر يهود 6
ج. حجاب از نظر مسيحيت 7
چرا در دین اسلام به حجاب تاکید شده است؟ 9
‏1.التهاب هاي جنسي 9
‏2.حفظ حرمت و کرامت انساني زن 11
حجاب و پوشش مناسب چیست؟ 12
آیا حجاب فقط مخصوص زنان است؟ 13
حجاب چشم 14
حجاب گوش 14
حجاب زبان 14
حجاب دهان 15
حجاب قلب و نفس 15
حجاب مرد 15
نتیجه گیری 18
منابع 19

هدف کلی:
شناخت حجاب و اینکه حجاب در ادیان مختلف چگونه است.
اهداف جزیی:
- حجاب چیست؟
- آیا همه ادیان جهان حجاب را برای جامعه خود لازم و ضروری می دانند؟
- هر از از ادیانی که حجاب را لازم و ضرروی می دانند تا چه میزان آن را مهم می دانند؟
- آیا همه ادیان از حجاب مفهوم یکسانی دارند؟
- فواید حجاب در هر جامعه چیست؟
- هر یک از ادیان تا چه حد رعایت حجاب را از بعد آرمانی به بعد واقعیو عملی می توانند برسانند؟
- چرا در دین اسلام بر پوشش زن تاکید شده است؟
- پوشش مناسب چیست؟
- چرا پوشش به عنوان وظیفه زن معین شده اما برای مرد نه؟
- آیا حجاب مخصوص زنان است؟
-آیا حجاب امر شخص است یا قانون؟

روش گردآوری اطلاعات:
جمع آوری اطلاعات از روش کتابخانه ای و با استفاده از منابع مکتوب ماننده کتاب ، مجله ، روزنامه ، مقالات و همچین از سایت های اینترنتی استفاده شده است.

مقدمه :
حجاب دراسلام اهميت ويژه اي دارد و از نصوص قراني است .به همين خاطرمسائل ريزدرباره ي حجاب درقران كريم مطرح شده ومامسلمانان هم به آن مومن وپايبندبوده ايم اماعليرغم ايمان وپايبندي اغلب ان رابه خوبي نمي شناسيم حتي بعضا"نمي دانيم كه آياقرآن كريم حجاب را مطرح كرده است يا خير؟!مسلم است كه در اين صورت دچار مشكل خواهيم شد و نمي توانيم از آن به خوبي دفاع كنيم و مانند گذشته انديشه هاي غلط و بي اساس به نام آن رواج خواهد يافت .عشق وايمان به دين در جامعه ي ما قوي است و اشكال مادر ايمان يا عدم ايمان نيست بلكه در نشناختن اسلام و قرآن است كه به آن ايمان داريم.حجاب چیست؟
حجاب در لغت به معناي مانع، پرده و پوشش آمده است.استعمال اين كلمه، بيش‎تر به معني پرده است. اين كلمه از آن جهت مفهوم پوشش مي‎دهد كه پرده، وسيله‎ي پوشش است، ولي هر پوششي حجاب نيست؛ بلكه آن پوششي حجاب ناميده مي‎شود كه از طريق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گيرد.
در اين نوشتار مراد ما از حجاب، پوشش اسلامي است، و مراد از پوشش اسلامي زن، به عنوان يكي از احكام وجوبي اسلام، اين است كه زن، هنگام معاشرت با مردان، بدن خود را بپوشاند و به جلوه‎گري و خودنمايي نپردازد.بنابراين، حجاب، به معناي پوشش اسلامي بانوان، داراي دو بُعد ايجابي و سلبي است.
اگر به معناي عام، هر نوع پوشش و مانع از وصول به گناه را حجاب بناميم، حجاب مي‎تواند اقسام و انواع متفاوتي داشته باشد. يك نوع آن حجاب ذهني، فكري و روحي است؛ مثلاً اعتقاد به معارف اسلامي، مانند توحيد و نبوت، از مصاديق حجاب ذهني، فكري و روحي صحيح است كه مي‎تواند از لغزش‎ها و گناه‎هاي روحي و فكري، مثل كفر و شرك جلوگيري نمايد.علاوه بر اين، در قرآن از انواع ديگر حجاب كه در رفتار خارجي انسان تجلي مي‎كند، نام برده شده است؛
مثل حجاب و پوشش در نگاه كه مردان و زنان در مواجهه با نامحرم به آن توصيه شده ‎اند:
قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ ؛ اي رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.
قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ ؛ اي رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.

نگاهي به تاريخ حجاب
اسلام مبتكر حجاب نبوده، بلكه حجاب به صورت امري رايج در ميان قبايل گوناگون پيش از اسلام نيز وجود داشته است. در داستان حضرت آدم و حوّا(عليهما السلام) آمده است: زماني كه آن دو از شجره ممنوعه خوردند، پوشش خود را از دست دادند و عورت آن دو آشكار شد و به سرعت خود را با برگ درختان بهشتي پوشاندند. از اين داستان، به خوبي مشهود است كه گرايش فطري بشر به پاكي و عفّت موجب شد با جلوه انسان در عرصه دنيا، حجاب وجود داشته باشد.
ويل دورانت، دانشمند صاحب نام، مي‌گويد: «چون انسان تنها به اين خشنود نبود كه با پوست حيوانات خود را بپوشاند، با پشم گوسفند و الياف گياهان لباس براي خود تهيه كرد و همين لباس ساده است كه جامه هندي، شنل يوناني، لنگ مصري قديم و ساير اقسام گوناگون و جذّاب لباس انسان را در عهدهاي مختلف تشكيل داده است. در اين هنگام است كه بافندگي از مهم ترين هنرهاي مخصوص زن گرديده است.» با اين وجود، برخي پنداشته اند رعايت حجاب به دوران پس از عقد ازدواج اختصاص دارد; يعني پيش از عقد ازدواج، كه علاقه‌اي بين زن و شوهر وجود نداشت، شرم و حيا هم نبود; در نتيجه، حجاب و عفاف هم وجود نداشت، ولي پس از آنكه زنان تحت رقّيت مردان درآمدند، براي منع تجاوز ديگران و خارج نشدن از دايره عفاف، آن ها را در خانه‌اي دور از چشم بيگانه نگاه داري كردند و مقرّرات سختي برآن هاحاكم نمودند. پس در اثر حسادت، حس عدم اطاعت از شوهران، خروج از منزل بدون اجازه آنان و حرف زدن با مردان نامحرم در ميان آنان تقويت گرديد.

دسته بندی: عمومی » گوناگون

تعداد مشاهده: 275 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 20

حجم فایل:110 کیلوبایت

 قیمت: 3,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل